Õpetus – Kuidas paigaldada võrkaeda?

Võrkaed

Sisukord

Võrkaed on aja jooksul osutunud üheks kõige populaarsemaks ja soodsamaks viisiks oma kodu või krundi ümbruse piiramiseks. Selle paigaldamine ei vaja alati erialaseid oskusi ja on suhteliselt lihtne, muutes selle taskukohaseks valikuks neile, kes eelistavad säästa raha paigaldamise pealt. Võrkaia puhul leidub kahte peamist tüüpi võrkaedu: keevisvõrkaed ja punutud võrkaed.

Mis vahe on keevisvõrkaial ja punutud võrkaial?

Enne veel kui liigume põhjaliku paigaldusjuhendi juurde, vaatame üle, mis on punutud ja keevisvõrkaia erinevused.

Keevisvõrkaed

Keevisvõrk koosneb ristuvatest terastraatidest, mis on üksteisega keevitatud ristumiskohtades, pakkudes tugevat ja jäika paneeli, mis on ideaalne tasastel aladel.

Keevisvõrkaed
Keevisvõrkaed

Punutud võrkaed

Punutud võrk, teisalt, valmistatakse traatide punumisega, mis annab paindlikuma struktuuri, võimaldades seda kergemini kohandada ebatasastele maastikele ja see on vastupidavam survele või löökidele, näiteks loomade poolt. Kuigi võrkaiad võivad olla keevisvõrgust kallimad ja paigaldus on aeganõudvam, on nende paindlikkus ja vastupidavus teatud rakendustes määrava tähtsusega.

Punutud võrkaed
Punutud võrkaed

Võrkaia paigaldusjuhend

Materjalid ja tööriistad

Enne alustamist veendu, et sul oleks olemas kõik vajalik:

  • Punutud võrkaed ja vajalikud kinnitusvahendid

  • Aiapostid (soovitatavalt võiks kõrgus olla 50cm pikemad kui aiavõrk)

  • Betoon postide kinnitamiseks

  • Postiaugu puur või labidas

  • Lood

  • Kellu

  • Nöör ja mõõdulint

  • Rauasaag

  • (Nelikant) poltid

Kui palju poste tarvis läheb?

Selle jaoks on koostatud lihtne valem: Krundi pikkus / (jagatud) postide samm + 1

Näiteks kui krundi ümbermõõt on 25 m ja postid paigaldada iga 2,5 m tagant, siis on tarvis: 25/2,5 + 1 = 11 posti.

1. Planeerimine ja eeltöö

Esimeseks sammuks on alustada krundi piirjoonte määramist ja tuleb otsustada, kus asuvad väravad ning nurga- ja väravapostid. Kasutage nööri, et märkida tulevase aia asukoht, see aitab tagada sirge ja ühtlase paigalduse.

Iga nurgaposti kohale võiks näiteks vaia maa sisse torgata. Hiljem on kõige parem sellest juhinduda. Nurgapostide asukoha määramine ei ole nii keeruline kui väravapostidele sobivaima koha leidmine. Selleks tuleb esmalt värav üle mõõta ja selle järgi soovitud koha peale märgised asetada. Ühe posti külge kinnitatakse värav, teise külge värava sulgemiseks mõeldud riiv.

Siin kehtib ka tuntud vanasõna ehk üheksa korda mõõda ja üks kord lõika.

2. Nurga- ja väravapostide paigaldus

Järgmise sammuna tuleb teha postiaugu puuri või labidaga iga nurga- ja väravaposti jaoks umbes 80 cm sügavune ja 20 cm laiune auk. Iga post tuleb augu keskele sättida ja auk betooniga täita, kuni see on maapinnaga tasa. Silumiseks võib kasutada kellut. Jälgima peab ka, et postid oleks kindlasti sirged ja kindlalt keset betooni paigal. Siin on abiks lood.

Betooniga täidetud aiaposti auk.
Betooniga täidetud aiaposti auk

3. Ülejäänud aiapostide paigaldus

Ülejäänud aiapostid on soovitav paigaldada siis kui nurgapostid on üleöö seisnud ja betoon kuivanud. Nurgapostide ja väravapostide vahele tõmmatud nöör aitab aiapostide täpset asukohta määrata. Jälgi, et aiapostid oleks nurgapostide ja väravapostidega täpselt sama joone peal. Vastasel juhul on võrkaia kinnitamine raskendatud ja tulemus ei jää kõige parem.

Postide paigaldamiseks tuleb esmalt mõõta nurgapostide vahemaa. Olenevalt postide suurusest ja aia kõrgusest võivad tootja- või edasimüüjapoolsed soovitused erineda, aga üldreegli kohaselt piisab, kui postid paigaldatakse 2,5-3 meetri järel.

Postide asukohad tuleb vaiadega tähistada ja seejärel iga posti jaoks umbes 60 cm sügav ja 16 cm lai auk kaevata. Kui aiapostid on keset auku paika seatud, on võimalik alustada taaskord augu betooniga täitmisega.

Kui betoon on kuivanud, tuleb postidele pingutusklambrid lisada. Klambrite hulk sõltub aiapostide kõrgusest. Siinpuhul on targem konsulteerida edasimüüjaga või tutvuda tootjapoolsete juhistega. Tuleb jälgida, et pingutusklambrid oleksid nii posti ülemise, keskmise kui alumise osa ümber. Nurga- ja väravapostidele oleks soovituslik ka postimütsid muretseda.

Pingutusklamber
Pingutusklamber

4. Rõhttoru paigaldamine (vajadusel)

Horisontaalsed kinnitustorud paigaldatakse torumütside alla. See toru muudab kogu konstruktsiooni tugevamaks. Esimene torujupp tuleb vastava kinnitusklambriga nurgaposti külge ühendada ja klamber poldiga kinnitada. Torude paigaldamist tuleb jätkata kuni nurga- või väravapostini ja siis toru rauasaega parajaks lõigata. Kinnitamiseks kasutada taas sobilikku ühendusklambrit ja polti. Samamoodi jätkates tuleb toru kinnitada kogu aia ulatuses.

Rõhttoru, mida võib soovi korral paigaldada
Rõhttoru, mida võib soovi korral paigaldada

5. Võrgu kinnitamine postide külge

Aiavõrk tuleb ühe valitud nurgaposti juures piki välimist aiaserva lahti rullida. Võrgu otsa, esimese silmusterea vahele tuleb paigaldada pingutusvarras. Varras koos võrguga tuleb omakorda juba varem paika pandud pingutusklambrite külge ühendada ja poltidega kinnitada.

Pingutusvarras ja pingutusvarda klamber konksuga
Pingutusvarras ja pingutusvarda klamber konksuga

Võrku lahti rullides on kõige olulisem jälgida, et see jookseks sirgelt, mitte lõdvalt või laineliselt.

Kui võrk on pingutusvardaga esimese nurgaposti külge kinnitatud, tuleb võrk sidumistraadiga ka aiaposti külge ja rõhttoru olemasolul ka nende postide külge kinnitada (toru puhul umbes iga 60-70 cm ja postidel iga 30 cm tagant). Soovitavalt tuleb võrku hiljem pingutada spetsiaalsete pingutustangidega.

Sidumistraadid
Sidumistraadid
Pingutustangid keevisvõrgule
Pingutustangid keevisvõrgule

6. Värava paigaldamine

Viimasena tuleb paigaldada aiavärav. Väravahinged kinnitatakse poltide abil väravaposti ülemise ja alumise osa külge. Edasi tuleb värav hingedele tõsta ja poldid tugevalt kinni keerata. Kindlasti tuleb katsetada, kas värav korralikult lahti käib ja kinni püsib.

Võrkaia paigaldus on aeganõudev, kuid tasuv projekt, mis tagab kinnistu turvalisuse ja privaatsuse aastateks. Õige ettevalmistuse ja hoolikusega saavutate tugeva ja visuaalselt meeldiva piirdeaia.

Võrkaed ja värav
Võrkaed ja värav

Kui teil veel pole võrkaeda ostetud, siis nüüd on õige aeg seda teha. Võta Varenaga ühendust, et tellida omale kvaliteetne ja aastaid kestev võrkaed. Meie Varenas aitame valida õige võrkaia ja oskame anda soovitusi selle paigalduseks.

Kui aga eelnev tundus keeruline ja aeganõudev, siis jäta paigaldus Varena hoolde. Võta ühendust ja küsi pakkumist võrkaia paigaldustöödele.

Paigaldusvideo

Järgnevalt ka võrkaia paigalduse video, mis on küll päris vana, kuid selle eest saab hea ülevaate:

Selle artikli kirjutas

Picture of Màris Rudnevs
Màris Rudnevs
Màris on tegutsenud piirdeaedade ja väravate paigaldamise valdkonnas üle 20 aasta.
Skip to content