Õpetus – Kuidas paigaldada keevisvõrkaeda?

Võrkaed

Sisukord

Võrkaed on aja jooksul osutunud üheks kõige populaarsemaks ja soodsamaks viisiks oma kodu või krundi ümbruse piiramiseks. Selle paigaldamine ei vaja alati erialaseid oskusi ja on suhteliselt lihtne, muutes selle taskukohaseks valikuks neile, kes eelistavad säästa raha paigaldamise pealt. Võrkaia puhul leidub kahte peamist tüüpi võrkaedu: keevisvõrkaed ja punutud võrkaed.

Mis vahe on keevisvõrkaial ja punutud võrkaial?

Enne veel kui liigume põhjaliku paigaldusjuhendi juurde, vaatame üle, mis on punutud ja keevisvõrkaia erinevused.

Keevisvõrkaed

Keevisvõrkaed on PVC-kattega ja võrgu tugevus oleneb kasutatava tsingitud traadi läbimõõdust, võrgusilma suurusest ning aiapostide vahelisest kaugusest. See sobib pigem tasastele aladele.

Keevisvõrkaed
Keevisvõrkaed

Punutud võrkaed

Punutud võrkaed koosneb omavahel põimitud traatidest, mis loovad paindliku ja vastupidava piirde. Sarnaselt keevisvõrkaiaga mõjutab tugevust oluliselt traadi paksus ja võrgusilma suurus.

Punutud võrkaed
Punutud võrkaed

Keevisvõrkaia paigaldusjuhend

Materjalid ja tööriistad

Enne alustamist veendu, et sul oleks olemas kõik vajalik:

  • Keevisvõrk, kinnitusvahendid ja vajalikud abivahendid (kinnitus-clipsid, clipsitangid, pingutuskamm ja pingutustangid)
  • Aiapostid ja tugipostid (soovitatavalt võiks kõrgus olla 50cm pikemad kui aiavõrk)
  • Betoon postide betoneerimiseks
  • Postiaugu puur (diameeter 150-200 mm) või labidas
  • Lood
  • Nöör ja mõõdulint
  • Märkevärv

Kui palju poste tarvis läheb?

Selle jaoks on koostatud lihtne valem: Krundi pikkus / (jagatud) postide samm + 1

Näiteks kui krundi ühe külje pikkus on 50 m ja postid paigaldada iga 2,5 m tagant, siis on tarvis: 50/2,5 + 1 = 21 posti ja 4 tugiposti. Tugipostid paigaldada nurgapostidele ning soovitatavalt samuti iga 25 m järel reapostidele.

1. Planeerimine ja eeltöö

Esimeseks sammuks on alustada krundi piirjoonte määramist ja tuleb otsustada, kus asuvad väravad ning nurga- ja väravapostid. Kasutage nööri, et märkida tulevase aia asukoht, see aitab tagada sirge ja ühtlase paigalduse.

Iga nurgaposti paigutuse hõlbustamiseks võib esialgu maasse vaia lüüa, mis aitab hiljem täpsemalt joonduda ning posti asukohad ära märkida. Väravapostide asukoha märkimiseks tuleb esmalt mõõta väravaava laius ning seejärel märkida soovitud posti asukohad vastavalt saadud mõõtmetele.

Siin kehtib ka tuntud vanasõna ehk üheksa korda mõõda ja üks kord lõika.

2. Nurga- ja väravapostide paigaldus

Järgmise sammuna tuleb iga peamise aiaposti jaoks kaevata / puurida postiaugud, kasutades näiteks labidat või postiaugu puuri. Augud peaksid olema ligikaudu 80-100 cm sügavad ja 20-30 cm laiad. Post tuleb asetada täpselt augu keskele ning seejärel täita auk betooniga. Soovitav on jätta maapinnast 5-10 cm betooniga täitmata, et hiljem täita auk olemasoleva pinnasega. Oluline on, et postid oleksid valatud sirgelt ja kindlalt betooni sees fikseeritud, kuna viltused postid ei näe mitte ainult ebakorrektsed välja, vaid raskendavad ka aia kinnitamist.

3. Aiapostide paigaldus

Ülejäänud aiapostide paigaldamist on mõistlik alustada alles siis, kui nurgapostid on vähemalt kaks ööpäeva seisnud ja betoon on korralikult tahenenud. Aiapostide täpse asukoha määramisel on abiks nurgapostide ja väravapostide vahele tõmmatud nöör, mis tagab, et kõik postid jäävad sirgjooneliselt ühte ritta.

Postide paigutuse täpseks määramiseks tuleb esmalt mõõta nurgapostide vaheline kaugus. Konkreetne vahekaugus sõltub nii aiapostide kui ka aia kõrgusest, mistõttu on soovitatav lähtuda tootja või edasimüüja juhistest. Üldiselt on postide optimaalne paigutus 2,5–3 meetri vahedega.

Kui paigutus on kindlaks määratud, tuleb aiapostide asukohad tähistada vaiadega / märkevärviga ning kaevata / puurida iga posti jaoks ligikaudu 80-100 cm sügav ja 20-30 cm lai auk. Seejärel tuleb aiapostid täpselt augu keskele asetada ning auk betooniga täita. Taaskord on soovitav jätta maapinnast 5-10 cm betooniga täitmata, et hiljem täita auk olemasoleva pinnasega.

Lisaks on soovituslik paigaldada nii nurgapostidele, reapostidele ja väravapostidele postimütsid, mis aitavad neid paremini kaitsta ilmastikuolude eest.

4. Keevisvõrgu kinnitamine postide külge

Aiavõrk tuleb ühe valitud nurgaposti juures piki välimist aiaserva lahti rullida. Võrgu esimene vertikaaltraat kinnitada nurgapostile kinnitus-clipsidega iga 10 cm tagant. Võrku lahti rullides ja kinnitades järgmistele reapostidele on kõige olulisem jälgida, et see jookseks võimalikult pingul, mitte lõdvalt või laineliselt. Keevisvõrgu pingutamiseks soovitame kasutada võrgupingutuskammi, mis tagab võrgu võimalikult sirge paigalduse. Kui võrk on postidele paigaldatud ja kinnitatud, saab lõpliku pingutuse teha võrgu pingutustangidega.

Sidumistraadid
Keevisvõrgu kinnitus-clipsid
Keevisvõrgu clipsitangid
Keevisvõrgu clipsitangid
Keevisvõrgu pingutuskamm
Keevisvõrgu pingutuskamm
Pingutustangid keevisvõrgule
Keevisvõrgu pingutustangid

5. Värava paigaldamine

Viimase sammuna paigaldatakse aiavärav. Selleks kinnitatakse väravahinged postidele. Seejärel tõstetakse värav hingedele ning fikseeritakse hinged raamiga.

Pärast paigaldamist on oluline testida, kas värav liigub sujuvalt ning sulgub korrektselt. Vajadusel saab hingede asendit reguleerida, et värav püsiks soovitud asendis ega jääks lahti või kinni kiiluma.

Võrkaia paigaldus on aeganõudev, kuid tasuv projekt, mis tagab kinnistu turvalisuse ja privaatsuse aastateks. Õige ettevalmistuse ja hoolikusega saavutate tugeva ja visuaalselt meeldiva piirdeaia.

Võrkaed ja värav
Võrkaed ja värav

Kui teil veel pole võrkaeda ostetud, siis nüüd on õige aeg seda teha. Võta Varenaga ühendust, et tellida omale kvaliteetne ja aastaid kestev võrkaed. Meie Varenas aitame valida õige võrkaia ja oskame anda soovitusi selle paigalduseks.

Kui aga eelnev tundus keeruline ja aeganõudev, siis jäta paigaldus Varena hoolde. Võta ühendust ja küsi pakkumist võrkaia paigaldustöödele.

Skip to content