Liugvärav

Liugväravad on paralleelselt piirdeaiaga ja tuulekoormusele vastupidavad

Liugväravad, tuntud ka lükandväravad, on eriti vastupidavad tuulekoormusele. Väiksemad kokkupõrked sõidukitega ei kahjusta automaatikat sama kergesti kui tiibväravate puhul. Seega on tegemist valikuga, mis on nii turvalisem kui ka praktilisem. Liugvärav paikneb piirdeaiaga paralleelselt ja selle konstruktsioon on loodud tugevaks, et pakkuda automaatikale ja teistele komponentidele lisakaitset ilmastikumõjude eest.

Ehitusliku keerukuse tõttu võib liugvärava hind olla tiibväravatega võrreldes kõrgem, sageli ligikaudu kaks korda suurem.

Liugvärav
Liugvärav

Liugväravad on heaks valikuks ka olukordades, kus teepind on tõusev, mistõttu on tiibvärava avamine suurte kõrguste erinevuste tõttu keeruline. Tugevama konstruktsiooniga värav on võimeline katma kuni 8-meetrise väravaava. Eriti laiade avade korral võib kaaluda ka kahe vastassuunas liikuva lükandvärava kasutamist. Värava avanemissuuna valikul – kas paremale või vasakule – tuleb arvestada värava liikumiseks piisava ruumiga.

Meie kliimas on soovitatav jätta liugväravate juhtsiini alumise serva ja maapinna vahele umbes 100–120 mm ruumi.

Liugvärava materjalid ja hooldus

Liugvärava raam valmistatakse tavaliselt 60 x 40 x 2 mm nelikanttorust, mille külge keevitatakse 80 x 80 x 5 mm või 68 x 68 x 3,5 mm juhtsiin. Juhtsiin liigub kahel rullikul ja see on paigaldatud värava vundamendile. Värava sujuvaks tööks on hädavajalik hoida fotosilmad ja liikumistee puhtana.

Liugvärava raam
Liugvärava raam

Liugvärava komplekti kuulub väravaraam, tugipost, vastuspost, kaks juhtrullikut, ülemine tugirullik, otsasuport, lõpusuport ja värava püüdur. Rullikute ja juhtsiini kvaliteet ning nende vastavus värava kaalule on kriitilise tähtsusega, et tagada värava pikaajaline ja tõrgeteta töö. Varena liugväravate komplekt sisaldab kõike vajaminevat.

Liugväravate täite valikul – olgu selleks võrk, puit või metallvarvad – eelistatakse tavaliselt materjali, mis sobib ülejäänud aia disainiga. Värava metallosadele soovitame teha kuumtsinkimist, mida võib täiendada pulbervärvimisega. Tsingitud ja pulbervärvitud värava puhul kindel olla, et see tagab suurepärase korrosioonikindluse ja välimuse säilimise aastateks. Lai värvitoonide valik RAL kataloogist lubab värava omanikul otsida just õige pulbervärvi, mis sobituks ülejäänud aia disainiga.

Liugvärav
Liugvärav ja selle automaatika

Millest sõltub liugvärava hind ja eluiga?

Miks mõned liugväravad kestavad kauem kui teised ja kas kõrgem hind on õigustatud? Tasub teada, et investeering, mis on vaid 40–50% suurem, võib pikendada liugvärava eluiga 100–200%. 

Liugvärava maksumus koosneb selle komponentidest. Nagu iga toote puhul, on just komponentide kvaliteet ja kokkupaneku täpsus need, mis määravad värava eluea, kasutusmugavuse ja kulud. Väliselt sarnased liugväravad võivad oluliselt erineda oma kasutusomadustelt – mõned pakuvad rõõmu aastateks, teised võivad tekitada pettumuse juba varakult. Varena liugväravad ja nende automaatika eristuvad Eesti turul oma konkurentidest ilmastikukindlamate ja kestvamate toodete poolest.

Kuidas valida liugvärav?

Tähtis on märkida, et isegi identsetest osadest koostatud liugväravad võivad käituda erinevalt. Siinkohal loevad meistri oskused ja täpsus ning värava viimistlus. 

Liugvärava ruuminõuded

Liugvärava efektiivseks paigalduseks ja hoolduseks on oluline arvestada vajaliku ruumiga. Liugvärava raami pikkus peab olema umbes 1,5 korda pikem kui avatav ava. Lisaks on liugvärava avamissuuna ulatuses vajalik tagada vähemalt 0,8 meetri laiune teeninduskoridor. See ruum on oluline, et võimaldada hooajalist hooldust nagu lume eemaldamine või lehtede riisumine. Seega on soovitatav mitte istutada liugvärava vahetusse lähedusesse suureks kasvavaid taimi, mis võivad aja jooksul hakata värava kasutust segama. Kui aga aias juba on suur taimestik, mis takistab liugvärava liikumist või hooldust, võiksite kaaluda alternatiivseid lahendusi.

Liugvärav ja jalgvärav
Liugvärav

Millal eelistada liugväravat?

Liugvärav on ideaalne valik olukordades, kus hoovi ruum on piiratud ja tiibväravatele ei jätku piisavalt avanemise ruumi. Lisaks minimaalsele ruumivajadusele on liugväravate eeliseks ka nende stabiilsus tugeva tuule korral. 

Kuigi liugväravad võivad olla keerukamad ja nende paigalduskulud kõrgemad, pakuvad nad tiibväravatega võrreldavat paindlikku disaini. Mõlemat tüüpi liugväravad on võimalik kujundada unikaalselt ja stiilselt, kuid tuleb arvestada, et liugvärava alumine konsool on valmistatud jämedast terastorust, mis võib mõjutada muljet üldisest disainist.

Liugvärav
Paigaldatud liugvärav Tallinnas

Liugvärava standardmõõdud ja komplekt

Liugvärava standardmõõdud on laius 3,0m; 3,5m; 4m; 4,5m; 5m; 5,5m; 6m ja kõrgus 1m; 1,2m; 1,5m; 1,7m; 2m.

Liugvärava komplekt sisaldab:

 • liugväravaraami;
 • toeposti 80x80mm (vajadusel 100x100x3mm);
 • vastasposti 80x80x3mm (vajadusel 100x100x3mm);
 • vastukannu;
 • alumise siini rullikuid;
 • ülemist toerullikut;
 • siini otsarullikut ja otsakaant.

Liugvärava paigaldus

Varena pakub ka paigaldusteenust, mis tähendab, et kliendina saad muretult tegeleda oma igapäevaste toimetustega, kuni meie professionaalid paigaldavad liugvärava. 

Võta meiega julgelt ühendust, koostame hinnapakkumise, leiame sobiva aja ning paigaldame värava kiirelt ja professionaalselt. Varena meeskonnas on kogenud spetsialistid, kes tagavad piirdeaia ja liugvärava kvaliteetse paigalduse ja järelhoolduse.

Liugvärava loodimine
Liugvärava loodimine

Kuidas näeb välja paigalduse protsess?

 1. Planeerimine

  Kõigepealt tuleb alustada vajaduste selgitamisest. Oluline on teada värava mõõtmeid. Kui see on selge, saame koostada hinnapakkumise ja anname teada ooteaja.

 2. Pakkumise kinnitamine

  Kui esialgne pakkumine sobib, saame edasi liikuda. Vajadusel tuleb kohale meie ekspert, kes vaatab objekti üle, teeb vajalikud mõõtmistööd ja korrigeerib vajadusel hinnapakkumist. Tegutseme selle nimel, et aed ja värav kestaks aastaid.

 3. Värava paigaldus

  Viimaseks sammuks on lepingu sõlmimine. Paneme paika valmimisaja ja alustame liugvärava paigaldusega.

Liugväravate müük ja tarne

Kuumtsingitud standardmõõdus liugvärav on kohe saadaval üle Eesti. Kui on soov soetada liugvärav pulbervärviga kaetult, siis peab arvestama vähemalt 14-päevase ooteajaga.

Soovitame soetada kuumtsingitult töödeldud liugväravad, mille võib soovi korral lasta katta endale meelepärase värvitooniga pulbervärviga. Kuumtsingitult töödeldud liugväravad on ilmastikuoludele vastupidavamad ja säilitavad hea välimuse aastateks. 

Kõikidele kuumtsingitud või kuumtsingitud ja pulbervärvitud väravatele anname 2-aastase garantii. Ainult pulbervärvitud liugväravad on küll odavamad, kuid ilmastikukahjudele vastuvõtlikumad. Pulbervärvitud väravale anname 1-aastase garantii. 

Kõik liugväravad on tellitavad ka erimõõdus, kuid arvestama peab vähemalt 14-päevase tarneajaga üle Eesti.

Liugvärav
Varena liugvärav

Korduma kippuvad küsimused

Mis on liugvärava standardmõõdud?

Liugvärava standardmõõdud on laius 3,0m; 3,5m; 4m; 4,5m; 5m; 5,5m; 6m ja kõrgus 1m; 1,2m; 1,5m; 1,7m; 2m.

Mida sisaldab liugvärava komplekt?

Liugvärava komplekti kuulub liugväravaraam, toepost 80x80mm (vajadusel 100x100x3mm), vastaspost 80x80x3mm (vajadusel 100x100x3mm), vastukann, alumise siini rullikud, ülemine toerullik, siini otsarullik ja otsakaan.

Millal eelistada liugväravat?

Liugvärav on ideaalne valik olukordades, kus hoovi ruum on piiratud ja tiibväravatele ei jätku piisavalt avanemise ruumi.

Telli Liugvärav Varenast - teostame nii müüki kui ka paigaldust.

Soovid kiiret vastust oma küsimusele?

Kirjuta meile ja aitame su küsimustele vastused leida. 

Skip to content