Aiad – 10 soovitust ja tähelepanekut

Eesti aed ja värav

Sisukord

Iga aia ehitus algab planeerimisest. Piirdeaiad peavad sobima ümbritsevasse keskkonda ning seejuures tuleb arvestada tingimustega, mis on kehtestatud kohalike omavalitsuste poolt. Mõtle läbi milleks aeda vajad, kas see on kaitseks võõraste pilkude eest, laste ja loomade liikumisvabaduse tõkestamiseks või siis lihtsalt territooriumi piirdeks, et iga mööduja ei astuks läbi Sinu hoovist.

Järgnevalt kirjeldame, mida pidada silmas kui alustate aia ehituse või aia tellimisega:

1. Aiad ja nende ümbruskonnaga sobitumine

Aiad on osa kinnisvara visuaalsest identiteedist. Seetõttu peaks see harmoneeruma maja fassaadi ja üldise ümbruskonnaga. Vali stiil ja materjalid, mis täiendavad olemasolevat arhitektuuri ning ühtivad naabruses levinud stiilidega.

2. Aia kõrgus

Aia kõrgus mängib olulist rolli. Optimaalne kõrgus on sageli kuni 1500 mm. Kõrgema aia puhul tuleks kontrollida kohalikke ehitusnorme ja vajadusel kooskõlastada see omavalitsusega.

Lippaed
Vertikaalsete lippidega puitaed

3. Väravate tüübid ja paigutus

Väravate valikul arvestada krundi iseärasustega. Tiibväravad on “kohmakamad” ja võtavad avades rohkem ruumi. Liugväravad on töökindlamad ja ruumisäästlikud, kuid arvestama peab, et värava kogupikkus on 1.5 korda suurem värava avast.

4. Aia kasutusmugavus ja automaatika

Väravaautomaatika tõstavad oluliselt kasutusmugavust, võimaldades väravaid avada ja sulgeda distantsilt. See on eriti kasulik halva ilma korral. Soovitame soetada Key Automation väravaatuomaatika, millel on kõrge kvaliteet ja lisaks sellele, mis kõige olulisem, antud automaatika on mõeldud Eesti kliimale.

Liugvärav ja selle automaatika
Liugvärav ja selle automaatika

5. Materjali valik ja vastupidavus

Aiad ja nende ehitus pole odav. Selleks, et teie aed kestaks, tuleb kindlasti valida kuumtsink või kuumtsink + pulbervärvitud metallist aia postid ja värava karkassid. Ima kuumtsinkimiseta hakkab aed roostetama! Puitaia puhul vali aga minimaalselt süvaimmutatud või krunt + 2 kihti värvi. Sobiv värv vali eelnevalt välja.

6. Lemmikloomade turvalisus

Arvesta oma lemmikloomadega aia ehitusel. Liiga madala aia puhul võib koer talvel lumehangede abil aiast üle hüpata. Lisaks, kui teie aia ja maapinna vahele jääb liiga suur vahe, siis väiksed koerad võivad läbi pugeda või kaevata. Selle vastu aitab betoonist sokkel.

Lippaia paigaldamine
Sokliga lippaia paigaldamine

7. Naabritega kooskõlastamine

Hea naabrisuhe algab ühiste piiride austamisest. Räägi oma naabritega läbi kõik aedade ehitusega seotud plaanid ning vajadusel jagage kõik kulud. See aitab vältida hilisemaid arusaamatusi.

8. Piiripunktide kontroll

Enne ehitustööde alustamist veendu, et piiripunktid on täpselt määratletud. Vanad aiad ja nende asukoht ei pruugi alati vastata tegelikele piiridele, mistõttu on oluline kasutada professionaalset geodeedi teenust.

9. Tulevikuvisioon ja planeerimine

Leia aed, mis rahuldab sinu vajadusi pikemas perspektiivis. Uuri varasemalt aedade ehitajate teostatud töid ja kaasa vajadusel projekteerimisprotsessi arhitekt, kes aitab leida parima lahenduse.

10. Usaldusväärsed ehitajad

Vali aedade ehitamiseks ettevõte, mis omab pikaajalisi kogemusi. Usaldusväärne teenusepakkuja annab tööle garantii ning oskab nõustada parima lahenduse leidmisel. Vaata kindlasti ka eelnevaid tehtuid töid.

Kuidas leida sobivad aiad?

Kas soovid, et sinu kodu oleks turvaline ja samas näeks koduümbrus hea välja? Sellisel juhul on oluline samm aia ehitus, kuid enne veel tuleks valida kõige sobivam piirdeaed, mis looks turvatunde ja kujundaks samal ajal ka nägusa piirde. 

Milline on aga parim piirdeaed just sinu jaoks? Loe siit täpsemalt, kas valida on paneel-, metall-, puit- või võrkaed.

Niisiis on eelnev planeerimine ülimalt oluline. Võta julgelt meiega ehk Varena aiaehitusega ühendust ja saa nõu, kuidas luua turvaline, praktiline ja ilus aed, mis täiustab su kodu ja loob meelerahu! Anname oma kõikidele paigaldatud piirdeaedadele 2 aastat garantiid ning meie oleme olemas ka peale seda.

Selle artikli kirjutas

Picture of Màris Rudnevs
Màris Rudnevs
Màris on tegutsenud piirdeaedade ja väravate paigaldamise valdkonnas üle 20 aasta.
Skip to content