Kuidas valida õige aiavärav?

Varbaed ehk metallaed ja liugvärav

Sisukord

Aed on meie isiklik varjupaik, kus pääseme olmekärast eemale ja naudime looduse lähedust. Aia ilu ja kujundus on midagi, mille nimel paljud rohkesti vaeva näevad, kuid üks oluline element, mida ei tohiks alahinnata, on aiavärav. Sest igal aial on see (või tavaliselt isegi mitu) olemas.

Aiaväravad mitte ainult ei märgi aia piiri, vaid loob esimese mulje ka külalistele. Seega on mõistlik valida aiavärav, mis kajastab omaniku isikupära ja on aia üldise stiiliga kooskõlas. 

Selles blogipostituses uurime, millised on erinevad aiavärava tüübid – alates klassikalistest tiibväravatest kuni kaasaegsete liugväravateni. Loodame, et anname lugejale inspiratsiooni, et leida ideaalne värav, mis täiustaks aia ilu ja väljendaks omaniku isiklikku stiili.

Loo unikaalne sissepääs aeda ja leia kvaliteetne ja nägus aiavärav, mis kõnetab nii sind kui su külalisi!

Tiibvärav on stiilne ja klassikaline valik 

Tiibväravad on traditsiooniline valik, mis loob aiale ajatut elegantsi. Sellised väravad koosnevad kahest või enamast osast, mis avanevad keskelt välja- või sissepoole. 

Tiibväravad sobivad suurepäraselt aeda, kus on piisavalt ruumi väravate avamiseks. Väravaid saab valmistada erinevatest materjalidest, näiteks puidust või metallist ja neid on võimalik kohandada vastavalt aiaomaniku maitsele ja aia stiilile.

Tiibvärav
Tiibvärav ja jalgvärav

Liugvärav on praktiline ja ruumisäästlik variant

Kui aias on piiratud ruum või kui soovid lihtsat ja funktsionaalset lahendust, siis tasub kaaluda liugväravate paigaldamist.

Liugväravad liiguvad horisontaalselt küljele, mis tähendab, et need ei vaja avanemiseks lisaruumi. Niisugused väravad on enamasti valmistatud metallist ja neid saab kohandada erinevate kujunduste, värvitoonide ja viimistlustega. 

Eriti otstarbekad on need nõlvadel või kinnistes ruumides, kus väravate avanemise tarbeks pole palju ruumi. Liugväravale saab lisada ka väravaautomaatika.

Liugvärava automaatika
Liugvärav ja selle automaatika

Jalgväravad – jalakäijate mugavuse huvides

Värav, mis on mõeldud eelkõige inimeste läbipääsuks, on jalgvärav. Jalgväravad on väiksemad kui tiibväravad ja liugväravad ning need on mõeldud eelkõige jalakäijatele. 

Need väravad on tihtipeale lihtsad, praktilised ja pakuvad aiale turvalist juurdepääsu. Jalgväravad on enamasti (mitte alati) valmistatud metallist ja neid saab kohandada vastavalt soovija aiakujundusele ja stiilile.

Jalgvärav
Jalgvärav

Ohutus ja turvalisus – aiavärava lukustussüsteemid

Aiavärava valimisel on oluline arvestada ka turvalisusega. Olgu see siis tiibvärav, liugvärav või jalgvärav, veendu igal juhul, et sellel oleks usaldusväärne lukustussüsteem.

Turvafunktsioonid nagu võti, kood või puldiga avamine aitavad tagada, et sinu aeda pääsevad üksnes soovitud isikud.

Väravaautomaatika
Liugvärava automaatika

Materjalide valik ehk vastupidavus ja ilmastikukindlus

Aiavärava valimisel pööra tähelepanu materjalide valikule. Puit või metall – mõlemal on oma eelised ja puudused. 

Puit annab loodusliku ja sooja välimuse, kuid vajab rohkem hooldust. Metallväravad on vastupidavamad ja nõuavad vähem hooldust, kuid võivad olla raskemad. Soovitatav on valida materjal, mis sobib aia stiiliga ja vastab hooldusvajadustele.

Värava esteetiline ilu ja aia üldine kujundus

Tasub silmas pidada, et aiavärav on oluline osa aia üldisest kujundusest. Seega on mõttekas paigaldada värav, mis sobib harmooniliselt ülejäänud aiaelementidega. 

Olgu tegemist klassikaline, kaasaegse või maalähedase stiiliga, oluline on, et värav täiendaks ja täiustaks aia üldist välimust.

Aiaväravate professionaalne paigaldus ja hooldus

Lõpuks, kui oled oma unistuste aiavärava välja valinud, jälgi, et see saaks korralikult paigaldatud ja hooldatud. Kui soovid parimat tulemust, võta ühendust professionaalidega, kes aitavad tagada korrektse paigalduse, et värav oleks turvaline, töökindel ja vastupidav.

Aiaväravad on oluline osa aia kujundusest ja funktsionaalsusest. Olenemata sellest, kas eelistad klassikalist tiibväravat, ruumisäästlikku liugväravat või praktilist jalgväravat, on oluline valida värav, mis sobib aia stiili, vajaduste ja eelistustega. 

Pööra tähelepanu materjalidele, lukustussüsteemidele ja professionaalsele paigaldusele, et tagada ohutus, vastupidavus ja esteetiline nauding. Vali targalt ja loo aia ning aiavärava vahel täiuslik kooskõla Varena abiga!

Selle artikli kirjutas

Picture of Màris Rudnevs
Màris Rudnevs
Màris on tegutsenud piirdeaedade ja väravate paigaldamise valdkonnas üle 20 aasta.
Skip to content