Puitaed on Eestis laialdaselt kasutatav piirdeaia tüüp, mis oma vastupidavuse ja universaalsusega sobib peaaegu igale poole. Tänapäeva puitaiad ei piirdu enam ainult traditsioonilise lippaiaga, vaid innovaatilise materjalivaliku, kaasaegsete puidutöötlemisvõtete ja värvivaliku abil on võimalik kujundada nii ajatuid kui ka moodsaid piirdeaedu. Erilise privaatsuse, tuulekaitse või heliisolatsiooni vajaduse korral võib aialippide vahe olla minimaalne. Soovi korral kasutatakse ka aialippide kahepoolset paigaldust.
Puitaedu võib jagada kahte kategooriasse:
1. Vertikaalsete lippidega puitaiad
Vertikaalsete lippidega puitaiad, mida paljud eelistavad, sulanduvad hästi ümbruskonda ja arhitektuuri. Sellise aia puhul kinnitatakse vertikaalsed lipid põiki jooksvatele prussidele, mis omakorda kinnitatakse puitaia postide külge.
2. Horisonaalsete lippidega puitaiad
Horisontaalsete lippidega puitaiad on viimasel ajal muutunud populaarseks tänu nende sobivusele modernsete funk-stiilis majadega. Nende aedade puhul kinnitatakse lauad horisontaalselt otse puitlattide külge, mis omakorda on kinnitatud aiapostidele. Vahed on tavaliselt suuremad kui vertikaalse paigutuse korral. Selline stiil võimaldab luua unikaalse väljanägemisega piirdeaedu, mis pakuvad rohkem privaatsust, eriti kui paigaldada aialipid kahepoolselt.
Materjal ja töötlemine
Aia välimuses ja vastupidavuses mängib suurt rolli puitaia baasmaterjali valik ja pinnatöötlus, olgu tegemist saetud, peensaetud või hööveldatud laudadega, värvimise või sügavimmutamisega. Immutatud puit, mis on tavaliselt roheline või pruun, kaitseb efektiivselt mädaniku eest, kuigi UV-kiirguse toimel võib puidu värvus aja jooksul tuhmuda.
Puitaia eluea pikendamiseks võib lisada aia ülaossa U-kujulise kattelaua/kattepleki, mis kaitseb niiskuse eest. Aiasokli lisamine aia alaossa aitab kaitsta puitaeda poripritsmete eest ning tõstab puidust aialipid maapinnast kõrgemale, et vältida otsest kokkupuudet niiskusega.
Kuna piirdeaiad mängivad olulist rolli ümbruskonna esteetikas ja miljöös, on oluline arvestada ka naabritega ja kohaliku omavalitsuse nõuetega, eriti juhul, kui aed eraldab eramaad avalikult kasutatavast alast.
Puitaia eluiga
Puitaia eluea pikendamiseks on oluline jälgida konstruktsioonielementide kvaliteeti. Näiteks tuleb maapinnast ja puidust osade vahel hoida vähemalt 100 mm vahet, et vältida niiskuskahjustusi.
Metallist katteliistud ja kergbetoonist soklid lisavad vastupidavust, samas kui metallist põõnad aitavad ära hoida mädanemist, mis on puidust põõnade puhul tavaline probleem. Monoliitne või kergbetoonist sokkel mitte ainult ei tõsta aia vastupidavust, vaid ka esteetikat, andes aiale viimistletud välimuse.
Sokkel
Sokli ehitus on veel üks oluline teema, millele tasub tähelepanu pöörata. Piirdeaia püsivusele aitab kaasa monoliitne sokkel, mis valatakse betoonist kogu piirdeaia ulatuses. Alternatiivina võib kaaluda kergbetoonist sokleid, mis paigaldatakse sokli kandurite abil aiapostide vahele.
Vertikaalsete aialippide puhul peaks nende ulatus üle ülemise horisontaalse põõna olema piiratud maksimaalselt 150 mm-ga. Aiapostide optimaalne vahekaugus on kuni 2,5 meetrit, et vältida põõnade läbivajumist. Horisontaalsete aialippide puhul on soovitatav hoida aiapostide vahemaa samuti maksimaalselt 2–2,5 meetrit, et ennetada laudise kaardumist.
Puitmaterjali töötlus
Puitmaterjalide viimistlemiseks välistingimustes on palju erinevaid võimalusi, millest igaüks leiab endale meeldiva. Enne lõpliku värvi- või õlikihi kandmist on oluline puidu immutamine ja kruntimine, sest algusest peale õigesti töödeldud puitmaterjalid on kaunid ja vastupidavad ega vaja pidevat järelhooldust ja uuesti viimistlemist. Parima kaitse puitmaterjalidele annab pind, mis on immutatud, krunditud ja kaks korda värviga kaetud.
Puitaia paigaldus
Varena pakub piirdeaedade paigaldusteenust, mis tähendab, et kliendina saad muretult tegeleda oma igapäevaste toimetustega, kuni meie professionaalid paigaldavad puitaia.
Võta meiega julgelt ühendust, koostame hinnapakkumise, leiame sobiva aja ning paigaldame aia kiirelt ja professionaalselt. Varena meeskonnas on kogenud spetsialistid, kes tagavad aia kvaliteetse paigalduse ja järelhoolduse.
Kuidas näeb välja puitaia paigalduse protsess?
- Planeerimine
Kõigepealt tuleb alustada vajaduste selgitamisest. Oluline on teada, kas olemasolev aed vajab vahetust või tuleb ehitada uus aed. Järgmise sammuna on vaja teada aia pikkust, kõrgust, tüüpi ja värava mõõtusid. Kui eelnev on teada, saame koostada esialgse hinnapakkumise ja ooteaja.
- Pakkumise kinnitamine
Kui esialgne pakkumine sobib, saame edasi liikuda. Vajadusel tuleb kohale meie ekspert, kes vaatab objekti üle, teeb vajalikud mõõtmistööd ja korrigeerib vajadusel hinnapakkumist. Tegutseme selle nimel, et puitaed kestaks aastaid.
- Puitaia paigaldus
Viimaseks sammuks on lepingu sõlmimine. Paneme paika valmimisaja ja alustame aia paigaldusega. Kõikidele oma aedadele ja väravatele anname 2-aastase garantii.
Aia ostmine ja hind
Kui soovid paigaldada piirdeaeda, siis võta meiega julgelt ühendust – anname sulle Varena toodete kohta rohkem informatsiooni. Aitame klienti igal sammul ja vastame kõikidele küsimustele. Samuti jagame soovitusi, milline lahendus sobiks kõige paremini just sinu vajadustele.
Kui otsustad meie toodete kasuks, siis võid kindel olla, et saad parima hinna ja kvaliteedi suhte, mida on turul võimalik leida.